Publikováno: 28. 2. 2019 15:16:04

Globální internetová síť OneWeb

27. února 2019 odstartovala k oběžné dráze raketa Sojuz, kam vynesla prvních šest satelitů americké společnosti OneWeb. Ta plánuje vytvořit celosvětovou internetovou síť založenou na technologii 5G.
OneWeb Satellites je společný podnik globální komunikační společnosti OneWeb a firmy Airbus Defence and Space. OneWeb chce na oběžnou dráhu umístit celkem téměř 900 satelitů, internetové připojení hodlá nabízet ještě do konce tohoto roku.

Satelity se budou pohybovat ve výšce kolem tisíce kilometrů nad povrchem Země a od okamžiku vypuštění potrvá nejméně 24 hodin, než provozovatel s jistotou potvrdí, že jsou plně funkční. Od září 2019 pak mají starty raket se satelity pokračovat každý měsíc, při jednom startu rakety vynesou najednou až třicet satelitů. Čtvrtina plánovaného systému by tak měla být dokončena do konce roku. OneWeb chce skrze internet šířený ze satelitů nabídnout připojení v celosvětovém měřítku, signál by měl být přístupný i v těch nejodlehlejších místech na zemi. Své družice vyrábí na montážní lince ve francouzském Toulouse.

Satelitní internetovou síť hodlají vytvořit i konkurenti společnosti OneWeb. Tyto plány oznámila firma Blue Origin, za kterou stojí zakladatel amerického internetového obchodu Amazon Jeff Bezos, nebo firma SpaceX miliardáře Elona Muska s projektem Starlink.
Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.