Publikováno: 28. 5. 2019 0:30:00

Návštěvníci veletrhu URBIS rozhodnou o podobě chytré zastávky

Projekt chytré zastávky představuje zastávku jako místo, které poskytne návštěvníkům nejen potřebný komfort při čekání na spoj, ale i informace a služby. O konkrétní podobě zastávky mohou při tom rozhodovat sami občané. Výsledek jejich hlasování představí autoři projektu na veletrhu URBIS Smart city Fair. Dopravní podnik Ostrava poté zajistí realizaci vítězného návrhu.

Koncept chytré zastávky je inovativním přístupem spadajícím do konceptu systémů pro chytrá města. Jeho cílem je pomocí různých technologií zlepšit komunikaci města s občany, aktivovat občanskou společnost a nabídnout jí určité služby. V rámci jednoho investičního záměru tak lze dle autorů naplnit nejen potřeby dopravní obslužnosti, ale také digitálního plánování, životního prostředí nebo podpory lokální ekonomiky a komunit.

Právě občané místní komunity by podle autorů konceptu měli o finální podobě zastávky sami rozhodovat. „Občané by se měli do tvorby svého města aktivně zapojovat a v nová řešení získat důvěru. Postupovali jsme proto tak, že jsme vytvořili koncept zastávky a veřejnost může aktuálně hlasovat, jaké konkrétní parametry by měla mít,“ říká David Bárta, spolupořadatel veletrhu URBIS Smart City Fair. Na stránkách www.icitypoint.eu tak zájemci mohou rozhodnout například o vybavení zastávky mobiliářem, ale i o typu internetového připojení nebo zobrazovaných informací. Výsledná data poslouží jako zadání pro soutěž na realizaci takové zastávky. Dopravní podnik Ostrava nabídne do soutěže své zastávky a vítězný návrh zrealizuje. Na veletrhu budou mít zájemci možnost o chytrých zastávkách diskutovat, a to v rámci konference Digitální Česko a inovace, která proběhne 5. června na CityOne stage.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.