Publikováno: 18. 6. 2019 12:54:30

1,25 miliardy korun poputuje na úspory ve veřejných budovách

Stovky veřejných budov po celém Česku budou spotřebovávat méně energie. Práce se rozeběhnou na celkem 370 projektech, kterým Ministerstvo životního prostředí schválilo dotaci.
Dotace na zateplování jsou v obcích populární. Starostům přinášejí hned několik výhod najednou. Opraví budovu, která patří obci a kterou využívají obyvatelé, k tomu výrazně sníží spotřebu energií, takže je jejich provoz v dalších letech mnohem levnější. A díky dotaci není investice do budovy tak hlubokým zářezem do obecní kasy.

Peníze na energeticky úsporná opatření je možné čerpat i v současnosti. „V dotační výzvě č. 121 k dispozici 2,5 miliardy korun. Podmínky jsou pro žadatele nastaveny velmi příznivě, dotace může nově pokrýt až 60 % způsobilých výdajů. Obce mají čas na podání žádosti až do února 2020.

S novými výzvami se rozšířila i nabídka dotovaných opatření. Podporu lze nyní získat i na vnitřní úpravy, které sníží energetickou náročnost budovy nebo zlepší kvalitu vnitřního prostředí. Mezi taková opatření patří třeba modernizace vnitřního osvětlení, systémy měření a regulace vytápění a větrání, opatření zlepšující prostorovou akustiku nebo zabraňující letnímu přehřívání. Bonifikovány budou projekty, u kterých budou energeticky úsporné renovace realizovány metodou zaručeného snížení energie, tzv. EPC metodou, nebo ti žadatelé, kteří zadají veřejnou zakázku podle metodiky Design&Build s garancí provozních parametrů. Bonus dostanou také žadatelé, kteří v budově instalují obnovitelné zdroje energie, jež pokryjí alespoň 40 % celkové spotřeby energie.
Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.