Publikováno: 12. 3. 2020 10:38:00

Dopravní podnik města Hradce Králové testuje hybridní autobus IVECO

Dopravní podnik města Hradce Králové bude testovat v období od 11. března do 10. dubna 2020 na základě dohody s firmou Iveco Czech Republic, a. s. v reálném provozu na linkách MHD moderní a ekologický nízkopodlažní 12 m hybridní autobus IVECO URBANWAY Hybrid High Value.
Autobus značky Iveco, který bude DPmHK po dobu jednoho měsíce testovat, používá ke svému pohybu technologii takzvaného sériového hybridu. Vznětový motor pohání generátor, který zároveň slouží k jeho startování. Kola roztáčí elektromotor napájený z generátoru či z ultrakondenzátorů umístěných na střeše. To znamená, že mezi vznětovým motorem a koly není žádná mechanická vazba. Ultrakondenzátory se dobíjejí rekuperací při brzdění vozidla nebo spalovacím motorem. V současnosti jezdí ve světě více než 1 500 těchto hybridních autobusů.

Autobus bude nasazován na různé linky MHD, testovat se v provozu bude nejenom spotřeba vozidla, ale i jeho další provozní vlastnosti a následně se po ukončení jeho provozu budou vyhodnocovat i připomínky našich řidičů a cestujících.

Tento vůz byl v červenci 2019 testován v Pardubicích, na podzim téhož roku i v podmínkách pražské MHD a v únoru 2020 v Brně.
Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.