Publikováno: 17. 12. 2020 10:00:00

Kraj podá žádost o dotaci na vznik digitální technické mapy

Radní Královéhradeckého kraje schválili podání žádosti o státní dotaci na vytvoření krajské digitální technické mapy (DTM), díky níž se například zjednoduší stavební řízení nebo bude možné provádět přesnější územní plánování. V současné chvíli je hotová studie proveditelnosti, která předpokládá náklady ve výši téměř 245 milionů korun.
DTM sjednotí data o technických sítích a stavebních objektech na území kraje. DTM ocení občané i úřady v celém Královéhradeckém kraji. Pokud bude občan chtít stavět například rodinný dům, z mapy jednoduše vyčte, kudy vedou různé sítě – vodovod, plynovod, kanalizace, elektřina nebo telefonní kabel. Takto sjednocené údaje budou poprvé pohromadě na jednom místě. Lidé nebudou muset složitě žádat o informace u jednotlivých provozovatelů.

Vedení kraje předpokládá, že celkové náklady na přípravu a realizaci vytvoření digitální technické mapy budou ve výši 245 milionů korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo dotační titul s alokací dvě miliardy korun, ze kterého kraje mohou čerpat dotaci až ve výši 200 milionů korun na uhrazení 85 % nákladů.

Vznik digitální technické mapy bude rozdělený do několika částí. Královéhradecký kraj se připojí k pěti dalším krajům, aby spolu vysoutěžily pořízení informačního systému DTM. Centrálním zadavatelem je Ústecký kraj. Dále bude potřeba zajistit hardware na rozšíření stávajícího datového centra KHK a také pořídit a konsolidovat data pro DTM.
Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.