Publikováno: 24. 6. 2021 16:26:00

Známe vítěze 15. ročníku soutěže Čistá obec

Odpady v Královéhradeckém kraji nejlépe třídí lidé v Sedloňově na Rychnovsku, ve Vernéřovicích na Náchodsku a v České Skalici na Náchodsku.
Soutěže se v kraji účastní přes 400 obcí a měst, které jsou zapojeny v systému zpětného sběru obalů Eko-kom. Kritériem hodnocení je množství vytříděného odpadu v přepočtu na obyvatele a rok.

Sedloňov zvítězil v kategorii obcí do 300 obyvatel. Na druhém místě v této kategorii skončila obec Dolních Lochov na Jičínsku a na třetím Bartošovice v Orlických horách za Rychnovsku. V kategorii od 300 do 2 000 obyvatel se za Vernéřovicemi umístily podkrkonošská obec Třebihošť a obec Záměl z okresu Rychnov nad Kněžnou. Mezi městy nad 2 000 obyvatel obsadily za pětitisícovou Českou Skalicí další místa Hořice na Jičínsku a Solnice na Rychnovsku.

Loni podle údajů společnosti Eko-kom každý občan republiky vytřídil v průměru 66,8 kilogramu odpadů. V recyklaci či v jiném využití skončilo 76 procent obalů. Eko-kom má v Česku monopol na třídění a recyklace obalů. Jeho služby využívají firmy dodávající na český trh balené zboží. Firma Eko-kom zajišťuje sběrná místa na tříděný odpad pro více než 6100 obcí. Obce za třídění dostávají peníze.
Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.