Publikováno: 24. 11. 2021 10:08:09

Nová dotace na snížení energetické náročnosti veřejných budov

Opravené a energeticky úsporné školy, nemocnice, úřady a další veřejné budovy. To vše přinese nová dotační výzva z Národního programu Životní prostředí, která podpoří snížení energetické náročnosti veřejných budov a jejich majitelům tak zajistí nižší výdaje za jejich provoz.
Nová fasáda a okna, která ušetří náklady na vytápění, na střeše fotovoltaické panely, uvnitř úsporné osvětlení, chytré rolety a vyřešené větrání – tak může vypadat třeba budova školy, která využije dotaci na energetické úspory z právě vypsané dotační výzvy rezortu životního prostředí, navazujícína předchozí velmi úspěšné dotace poskytované z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).

Celkem do oprav veřejných budov půjdou 3,2 miliardy korun z prostředků Národního plánu obnovy, o které zájemci budou žádat v rámci Národního programu Životní prostředí. Výzvou primárně míříme na projekty 146. výzvy OPŽP, které zůstaly bez podpory kvůli vyčerpané alokaci, nicméně je možné podat i ryze nový projekt.

O dotaci mohou žádat typicky kraje, obce, státní příspěvkové organizace, vysoké školy a další veřejné instituce. Peníze využijí na zateplení pláště budovy, výměnu oken, instalaci fotovoltaických systému a solárně-termických kolektorů, rekuperaci tepla či výměnu zdroje vytápění. Ve vnitřních prostorách, kde mohou žadatelé modernizovat osvětlení, zlepšit akustiku, lépe regulovat vytápění a větrání či zabránit letnímu přehřívání pomocí stínících prvků.

Příjem žádostí začne 1. prosince a skončí 30. září 2022. Podpořené projekty musí být realizovány nejpozději do 31. prosince 2025.
Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.