Publikováno: 2. 5. 2022 22:32:00

Ubránili středoškoláci jadernou elektrárnu před kybernetickým útokem?

Královéhradecký kraj přispívá k osvětě problematiky kybernetické bezpečnosti. Ve spolupráci se střední průmyslovou školou ve Dvoře Králové uspořádal interaktivní kybernetické cvičení CzechCybertron, které navázalo na loňský, pilotní ročník.
Realizační tým celého cvičení proměnil školní aulu na pomyslnou jadernou elektrárnu s reaktorem, primárním i sekundárním chladícím okruhem, řídícím centrem i modelem celé distribuční soustavy elektřiny v České republice včetně ovládání všech uzlových bodů. Připravil tak pro studenty úkoly, které prověřily jejich znalosti, dovednosti a schopnost spolupráce, komunikace a hledání inovativních řešení. Nepostradatelnou součástí cvičení se stal tým bezpečnostních expertů, který měl za úkol ochránit elektrárnu před kybernetickým útokem, včasně odhalit kybernetický útok a správně reagovat na následky útoku, provést forenzní analýzu a proces odhalení objednatele útoku.

Kraj dlouhodobě spolupracuje s Dolnoslezským vojvodstvím a nabídl polským partnerům možnost účasti jednoho týmu na tomto cvičení. Letošní cvičení navázalo na loňský pilotní ročník, kdy studenti testovali své schopnosti na plně automatizovaném stroji na výrobu popcornu, řízeném SCADA a PLC systémy. Obě cvičení připravila škola ve spolupráci se špičkovými odborníky na kybernetickou bezpečnost České republiky.
Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.