Integrované nástroje a akční plány
Integrované nástroje jsou společně s regionálním akčním plánem nástroji pro realizaci územní dimenze v ČR. Akční plány rozvoje vzdělávání jsou dalším přístupem k naplňování územní dimenze, tematicky zaměřené na oblast regionálního školství.
Integrované nástroje pro období 2021–2027
Jde o nástroj uplatnění integrovaného přístupu s využitím evropských fondů, který je realizován na základě zpracované a schválené integrované strategie dané oblasti.
V programovém období 2021–2027 jsou na území ČR realizovány 2 typy integrovaných nástrojů:
- Integrované územní investice (ITI) pro 13 aglomerací v ČR zaměřený na rozvoj urbánního a městského prostředí.
- Komunitně vedený místní rozvoj (CLLD) zaměřený na podporu venkovského území v ČR přes tzv. místní akční skupiny (MAS).
Pro každý integrovaný nástroj musí jeho tzv. nositel, kterým je příslušné město nebo místní akční skupina (MAS), zpracovat integrovanou strategii a na základě analýzy území stanovit oblasti, které vyžadují podporu především z fondů EU.
Každý integrovaný nástroj má na základě zpracované strategie přidělenou finanční alokaci z fondů EU, která je využita pro realizaci podpořených projektů v daném území.
Podporovaná témata:
- ITI – oblast dopravy a životního prostředí, výzkumu a inovací, vzdělávání a kultury, veřejných služeb atd.
- CLLD – menší projekty (do cca 5 mil. Kč) na rozvoj venkovských oblastí např. v oblasti služeb a infrastruktury, zaměstnanosti a podnikání, životního prostředí a zemědělství a další.
Akční plány rozvoje vzdělávání pro období 2021–2027
Akční plány jsou krátkodobými realizačními plány strategického řízení v oblasti regionální školství, které obsahují soubory aktivit/projektů vč. jejich naplňování a financování, jejichž realizace povede k naplnění stanovených cílů. Na úrovni kraje je realizován Krajský akční plán rozvoje vzdělávání (KAP) a na úrovni regionů (obcí s rozšířenou působností) tzv. místní akční plány rozvoje vzdělávání (MAP).